İnovaksiyon Proje Ajansı

Haberler ve Duyurular

TOBB’DAN YENİ NEFES KREDİSİ

TOBB, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğiyle “TOBB Nefes Kredisi” yeniden hayata geçirildi. Kredinin tanıtım toplantısında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu projede TOBB, 365 oda ve borsa olarak elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Tüm kaynaklarımızı üyelerimizin emrine veriyoruz. Bu projeyle birlikte 6 milyar TL’nin üzerinde kredi imkanına kavuşmuş oluyoruz” dedi. Bununla birlikte 7’nci kez verilecek Nefes Kredisine kamu bankaları da iki hafta sonra dahil olacak. Nefes kredisi kapsamında illere göre değişen üst limit 50 bin TL ile 100 bin TL arasında olacak. Koronavirüs salgını sebebiyle zor durumda olan işletmeleri bir nebze olsun rahatlatmak üzere başlattıkları Nefes Kredisi hakkında bilgi veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Finansman ihtiyacına cevap verebilmek adına TOBB Nefes Kredisi’ni bugün itibariyle yeniden devreye alıyoruz. Malumunuz bundan önce TOBB olarak 6 kez üyelerimize özel Nefes Kredisi projeleri yapmıştık. Son 3 yılda bu tip projelerle kaynaklar sağladık. Şimdi yine üyelerimize Nefes olmak için yola çıkıyoruz. Bu projede TOBB ve365 Oda ve Borsa olarak, elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Tüm kaynaklarımızı üyelerimizin emrine veriyoruz. Bu projeyle, üyelerimize kısa sürede 6 milyar TL’nin üzerinde kredi sağlayacağız” diye konuştu.

KİMLER BAŞVURUBİLECEK? İki ay içinde küçük işletmelere 6 milyar liranın üzerinde kredi imkanı sağlanmış olacak. Cirosu 25 milyon TL’nin altında olan küçük işletmeler bugünden itibaren üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesi ile Denizbank şubesine başvurabilecekler. İşletmeler oda ve borsalara gitmeden de TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da belgelerini alabilecekler. TOBB Nefes Kredisi’nin faizi yıllık yüzde 7,50 olacak. Bir üye azami 100 bin lira kredi kullanabilecek. Bu tutar illere göre 50 bin ila 100 bin arasında değişebilecek. 2020 yılında anapara ve faiz ödemesi olmayacak. Kredi 2021 yılında 12 eşit taksitte geri ödenecek. Kredinin yüzde 80’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak.

40 BİN KOBİ’YE ULAŞMA HEDEFİ Denizbank Genel Müdürü Ateş de “Biz de Denizbank olarak kendi gücümüz paralelinde TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun inisiyatifi ve KGF öncülüğünde Nefes Kredisi ile elimizi taşın altına koymaya karar verdik” dedi. Banka olarak Nefes Kredisi kapsamında ortaya koydukları 3 milyar liralık finansmanla 40 bin KOBİ’ye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Ateş, başvuruda bulunan KOBİ’lerin hızla değerlendirmeye alınacağını ve kredilerin kendilerine arz edileceğini söyledi.

Yorum Yap